dejmon-fost

dejmon-fost


 
PortalPortal  ForumForum  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tė famshmit e kėngės vdesin tė rinj, duke arritur njė mesatare tė jetėgjatėsisė prej 42 vjeē

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kurt Cobain

avatar

Numri i postimeve : 24
Location : In HELL
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Tė famshmit e kėngės vdesin tė rinj, duke arritur njė mesatare tė jetėgjatėsisė prej 42 vjeē   Fri Mar 21, 2008 7:04 pm

Thėnia e famshme “Jeto jetėn dhe vdis i ri”, njė nga parimet e rrymėės muzikore rock & roll duket se ėshtė zbatuar
fjalė pėr fjalė edhe nga shumė prej muzikantėve amerikanė dhe evropianė. Studimi, i publikuar nė tė specializuarėn
“Journal of Epidemiology and Community Health”, nxjerr nė pah njė parashikim, sa tė veēantė, aq edhe makabėr: mundėsitė qė njė popstar tė vdesė pa mbushur 40 vjeē janė sa dyfishi i atyre tė personave tė tjerė. Studimi ka titullin kilometrik “Nga Elvis te Eminem: ēmimi pėr tė
qenė i famshėm - rreziku i vdekjes sė parakohshme ndėrmjet yjeve tė rrokut dhe tė popit nė Evropė dhe nė Shtetet e
Bashkuara”. Pėr kėtė janė marrė nė krahasim jetėshkrimet e njė numri tė madh kėngėtarėsh, duke marrė nė konsideratė
si jetėgjatėsinė e tyre, ashtu edhe mėnyrėn e tė jetuarit. Sipas gazetės, Pit Doerti i “Babyshambles” pritet tė ketė
edhe shtatė vjet jetė, ndėrsa Eminem jo mė shumė se tetė.
Studimi ėshtė bazuar te tė dhėnat e mbledhura nga jetėshkrimet e 1064 muzikantėve dhe kėngėtarėve tė rrymave
“rock”, “punk”, “rap”, “R&B”, “electronic” e “new age”, evropianė dhe amerikanė, qė kanė arritur kulmin e suksesit
mes viteve 1956 dhe 1999. Mjekėt kanė krahasuar vitet e jetės sė tyre me ato tė qytetarėve tė zakonshėm tė sė njėjtės moshė, tė tė njėjtit seks dhe qė jetojnė nė
tė njėjtin shtet. Mesazhi i studiuesve ėshtė i qartė: industria muzikore duhet tė marrė seriozisht nė konsideratė
mėnyrėn e sjelljes sė muzikantėve tė famshėm, edhe pėr efektin qė ata mund tė ushtrojnė mbi miliona tifozė, qė mundohen t’i imitojnė deri nė detaje.
Evropianėt kanė statistika edhe mė tė kėqija se amerikanėt. Kėshtu, nėse njė yll i muzikės nė SHBA ka njė mesatare
jetėgjatėsie prej 42 vjeē, nė Evropė ajo nuk i kapėrcen 35 vjetėt. Sipas studiuesve, rreziku mė i madh pėr jetėn e tyre
vjen nga 2-25 vjet, pasi ata kanė arritur suksesin. Mė shumė se 100 prej tyre kanė vdekur, pikėrisht nga abuzimet me alkoolin apo drogėn. Mė tė famshmit janė Xhimi Hendriks, qė vdiq 27 vjeē nga pėrzierja e stimulantėve me alkoolin, Elvis Presli, 42 vjeē, Xhim Morrison, 27 vjeē etj.
Por gjithēka varet prej tyre. Fakti qė shumė tė tjerė si Billi Idol, Pol Mekartni, Mik Xheker etj janė ende gjallė, tregon se ēdo rregull ka edhe pėrjashtime.

Tė Vdekurit nga Statistikat

Jimi Hendrix, 27 vjeē
Janis Joplin, 27 vjeē
Sid Vicious, 21 vjeē
Kurt Cobain, 27 vjeē
Phil Lynott, 36 vjeē
Jim Morrison, 27 vjeē
Keith Moon, 32 vjeē

Tė mbijetuar nga Statistikat:

Billy Idol 55 vjeē
Tom Waits 58 vjeē
Ozzy Osbourne 59 vjeē
Iggy Pop 60 vjeē
David Bowie 60 vjeē
Mick Jagger 63 vjeē
Paul McCartney 65 vjeē
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tė famshmit e kėngės vdesin tė rinj, duke arritur njė mesatare tė jetėgjatėsisė prej 42 vjeē
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dejmon-fost :: Multimedia :: Muzika e Huaj-
Kėrce tek: