dejmon-fost

dejmon-fost


 
PortalPortal  ForumForum  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Disa Organizata Mafioze

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kurt Cobain

avatar

Numri i postimeve : 24
Location : In HELL
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Disa Organizata Mafioze   Thu Feb 28, 2008 8:58 pm

Itali
Disa nga organizatat mafioze qe veprojne ne Itali jane:

Cosa nostra - Sicili
Eshte themeluar ne fillim te shekullit XVI megjithate lindja e kesaj organizate i atribuohet viteve te Luftes se Dyte Boterore kur amerikanet ndihmuan ringritjen e Mafie-s ne Sicili. Shume bosse italo-amerikane, te burgosur ne Sh.B.A ( si Lucky Luciano e Vito Genovese sa pėr te thene ndonje emer), u kontaktuan nga CIA, dhe u lane te lire ne menyre qe ti siguronin mbeshtje ne Itali aleateve. Sipas disa te dhenave me te fundit nga 'Eurispes rezulton se Cosa Nostra fiton ēdo vit 8 milion euro nga trafiku i droges, 2.841 milione nga investimet pėr pastrim parashe, 176 milioni nga prostitucioni, 1.549 milioni trafiku i armeve dhe 351 milioni nga gjobveniet duke pasur ne total nje xhirim paraje prej 13 miliarde euro.
Camorra - Napoli
Kjo organizate ėshtė themeluar nga mesi shek XVI. Fjala Camorra dikur kishte kutpimin e nje takse qe paguhej nga pronaret e lokaleve pėr te sigurar mbrojte. Me kete perkufizim rezulton dhe ne dokumentet e para ku kjo fjale ėshtė hasur. Keto te dhena i perkasin Mbreterise se Napolit dhe datojne 1735. La Camorra aktualisht vepron ne 111 vende (perfshire ketu qyetete dhe provinca), Struktuar e saj ėshtė e ngjashme me ate te Cosa Nostra ku ēdo familje zoteron nje zone te caktuar. Sipas disa te dhenave me te fundit nga 'Eurispes rezulton se ēdo vit Camorra fiton 7.230 milion euro nga trafiku i droges, 2.582 milione nga investimet pėr pastrim parashe, 258milioni nga prostitucioni, 2.066 milioni trafiku i armeve dhe 362 milioni nga gjobveniet duke pasur ne total nje xhirim paraje prej 12.5 miliarde euro.
Pervec Kamorres dhe Cosa Nostra-s ne Itali veprojne dhe disa organizatat te tjera mafioze ku mund te permendim:

Ndrangeta - Calabria
Sakra korona Unita - Puglia Mafia e Katert
Stidda - Sicilia

BotėDisa nga organizatat mafioze me te njohura ne bote jane:

Organizatsya – Ish Bashkimi Sovjetik
Kjo organizate e cila vepron edhe sot, i ka fillimet qe ne kohen e ish Bashkimit Sovjetik dhe ndahet ne 3 nivele:

Grupe te vogla te perbera nga 10/15 persona, te pavarur ne menyre direkte nga kreret e mafias.
Brigadat e medhe qe perbehen 200/300 persone te cilet drejtojne grupet e vogla
Dhe te ashtuquajturit "Vjedhesit e ligjit" qe janė rreth 150 veta. Ata kane pushtet ekonomik dhe politik. Duke qene se shumica janė avokate, mjeke, inxhenjere dhe politikane ata janė te afte te realizojne projekte dhe operacione fincanciare me shifra stratosferike.
Mafia Ruse merret me shume me trafik droge dhe armesh dhe ėshtė e shtrire ne te gjithe Evropen Lindore pa harruar dhe shtete si Franca, Zvicra dhe Italia.

Yakutsa - Japoni
Cdo bande Mafioze ne Japoni quhet yakuza por drejtohet nga krere te ndryshem. Ne traditen e saj spikasin rituale shume te vjetra si:

Sakazukishiki, ceremonia e pranimit te ēdo anetari te ri i cili betohet pėr besnikeri dhe devotshmeri duke pire sakč nga gota e kryetarit.
Irezumi – tatuazhi i cili duke qene se ėshtė i ndryshem pėr ēdo bande deshmon perkatesine e anetareve te bandave.
Yubitsume – prerja e gjymtyreve.
Ne te tre ceremonite e siperpermendura protagoniste janė oyabun, (kapo), kobun, (vartesit). Ne rast se dikush tradheton duhet qe ti paraqitet shefit dhe ne prani te pjeses tjeter te bandes te prese gishtin e tij, dhe ta ofroje ate te mbeshtjelle ne nje shami te bardhe. Ne rast se ky veprim kryhet atehere fajtori falet por ne rast te kundert atij i prihet koka nga vete kryetari.

Cosa Nostra-s Amerikane, u themelua ne fillim te shekullit te kaluar dhe u pasurua ne dy dekadat e pare Ajo lindi pėr dy arsye:
Emigrimi ne Sh.B.A i nje numri te madh italianesh midis te cileve kishte dhe nga ata qe ishin marre me krime.
Por edhe pėr shkak se shume mafioze nga Sicilia pėr ti shpetuar ligjit ne Ili u detyruan te shkonin ne Sh.B.A. Nje rol te madh ne largimin e tyre e pati zoti Mori, prekekti i Palermos gjate periudhes fashiste i cili i persekutoi pėr nje kohe te gjate.
Zhvillimi i Cosa Nostra-s Amerikane mendohet te kete ardhur pėr nje sere aryesh nder te cilat mund te citojme: Trajtimi i keq i shteti amerikan ndaj emigranteve italiane te cilet duke mos pasur asnje lloj mbėshtėtje financiare ishin te detyruar te kryenin aktivitete ilegale. Ligjet amerikane te viteve 30 qe ndalonin alkolin duke bere qe kontrabanda e tij te kishte nje perhapje te madhe ne territorin amerikan.

Kjo organizate varej ne menyre te drejt pėr drejte nga Cosa Nostra Siciliana dhe janė 5 familjet ne Amerike qe mbanin kontakt te ngushte me kreret ne Itali Familja, Bonano, Lukese, Kolombo, Xhenovese dhe Gambino ku dy te fundit marrin pjesen me te madhe te fitimeve.


Organizata te tjera mafioze qe veprojne nepėr Evrope jane:

Mafia shqiptare,
Mafia turke,
Mafia nigeriane,
Mafia bullgare,
pa harruar ketu narkotrafikantet kolumbiane dhe Triaden e njohur Kineze
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Disa Organizata Mafioze
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dejmon-fost :: Tema shoqerore :: Te ndryshme-
Kėrce tek: