dejmon-fost

dejmon-fost


 
PortalPortal  ForumForum  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Etimologjia e emrit "Mafia"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kurt Cobain

avatar

Numri i postimeve : 24
Location : In HELL
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Etimologjia e emrit "Mafia"   Thu Feb 28, 2008 8:56 pm

Termi mafia u perdor fillimisht Sicili pėr te perkufizuar organizaten “Cosa nostra”.

Mendohet se fjala mafia mund te kete disa origjina etimologjike:

Ndoshta vjen nga fjala arabe Ma-Hias qe do te thote “fortesi”, duke e lidhur me fuqine e anetareve te kesaj organizate Nje hipoteze tjeter ėshtė prejardhja nga fjala arabe mu'afak, "mbrojtje ndaj te dobtit", Ndersa prejardhja me e mundshme e kesaj fjale mendohet te jeta nga dialekti toskan ku fjala maffia do te thote "mjerim" Sipas Xhuzepe Pitrč, nje prej historianeve me te shquar italiane te tradites popullore, termi mafia ka qene shume i perhapur ne zhargonin e nje pjese te Palermos dhe ishte sinonim i bukurise dhe trimerise. Pėr here te pare fjala mafia ka hyre zyrtarisht ne fjalorin italian ne 1863, kur regjisoret di Giuseppe Rizzotto e Gaetano Mosca vune ne skene “Mafiusi di la Vikaria”, nje drame qe u perkthye ne italisht, ne gjuhen napolitane duke mundesuar keshtu perhapjen e ketij termi ne te gjithe territorin italian. Ne dramen e siperpermendur kamorristi, ishte nje “burre nderi", qe hynte ne nje organizate pėr te pasur me shume pushtet dhe superioritet. Mafia permendet pėr here te pare ne prill te 1965 ne nje dokument zyrtar te nenshkruar nga prefekti i Palermos ne ate kohe, Filippo Gualtiero. Qe nga ajo kohe kjo fjale vazhdoi te hasej gjithnje e me shume ne fjalorin e perditshem dhe dokumenta te ndryshem zyrtare. Shpesh Mafia shoqerohej nga nje perkufizimi i shkurter “organizate kriminale” me rrenje te thella ne shoqerine siciliane. Mafia pershtat sjellje te bazuara nga nje model te ekonomise se shteti por ėshtė paralele dhe e nen. Organizatat mafiozen nxjerin fitime te medha ekonomike duke ushtruar veprimtari te jashteligjshme si: Trafik, Fallsifikime, Kontrabbande dhe Prostitucioni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Etimologjia e emrit "Mafia"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dejmon-fost :: Tema shoqerore :: Te ndryshme-
Kėrce tek: