dejmon-fost

dejmon-fost


 
PortalPortal  ForumForum  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Jeta e Kurt Cobain Pjesa 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kurt Cobain

avatar

Numri i postimeve : 24
Location : In HELL
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Jeta e Kurt Cobain Pjesa 2   Sat Feb 23, 2008 8:28 pm

”. Njė tjetėr disk i mrekullueshem… Kurt duket mė i shlodhur, thotė: “Mė nė fund tani mund tė jem mė i lumtur, deri pak kohė mė parė isha me tė vėrtetė i mėrzitur me gjithshka, nuk doja nė asnjė mėnyrė tė isha njė Rock Star por tani jam i gėzuar qė jam nė turne.”. Nė 18 nėntor Nirvana-t regjistrojnė njė koncert akustik pėr MTV nė New York. Mė 7 janar 1994 Nirvana-t japin koncertin e tyre tė fundit nė Amerikė, dhe mė 6 shkurt 1994 fillojnė njė turne europian. Kurt Cobain ėshtė bėrė mbreti i fytyrės sė thatė dhe prerėse rock qė pikėrisht nė Seattle lindi nė mes tė viteve ’80 pėr tė shpėrthyer mė pas nė tė gjithė botėn. Njė muzikė e pasur me energji dhe e dėshpėruar, njė ulurimė e dehur me gėzim dhe frikė qė nga underground u ngjit pa frena nė katet e larta tė rock-ut.Ėshtė njė yll i bukur i rock-ut, i cili me sytė e tij tė ėmbėl bojėqielli dhe flokėt bjond si Luciferri pėrpara rėnies ishte njė nga idhujt mė tė dashur nga adoleshentėt. Por nuk di se ēfarė tė bėjė me atė sukses ashtu si nuk di tė shijojė familjen qė ka krijuar. Cobain, nuk ėshtė i lumtur. Atė e mbyt njė ankth i jetės sė egėr, e tund njė paqetėsi kozmike qė muzika rock e zbut vetėm nė njė pjesė tė vogėl. Njė zė i paskrupullt e thėrret nga humnera tė pafundme pėr t’i pėrsėritur pa pushim tė njėjtat fjalė: duhet tė shkatėrrohet, duhet tė vrasi me ēdo lloj mėnyre n.q.s. ėshtė miti i vet. Heroina nuk mjafton, heroina e tė cilės Cobain ėshtė i burgosur prej vitesh: dhe as shkrirja e Nirvana-ve nuk mjafton, ajo shkrirje qė pas 5 vitesh me grindje dhe kontraste, jete tė paqėndrueshme dhe takimesh tė anulluara, premtimesh, shpėrblimesh dhe rrėzimesh, duket e pashmangshme. Jo, Kurt Cobain do tė fshijė veten, duhet ta bėjė pėr t’i shpėtuar atij zėrit qė e pėrndjek dhe i kėrkon hedhjen e madhe fatale, tė fundit: drejt errėsirės, drejt asgjėsė. Provat gjenerale u trasmetuan disa javė pėrpara, nė Romė. Nė njė dhomė lluksoze tė Hotel Excelsior, gjatė njė pushimi nga njė turne sfilitėse europiane Cobain pėrtypi njė pėrzierje vdekje prurėse prej shampanje dhe Roipnol, njė qetėsues i fuqishėm. Ndejti nė gjėndje kome 2 ditė, ndėrkohė qė shtypi botėror tėrbohej nė deduktime mbi vetėvrasjen e provuar dhe fotografėt bėnin tė pavdekshme dramėn e rockstar-it me sytė bosh, tė shoqėruar nga e shoqja nė njė ambulancė tė drejtuar pėr nė spitalin “Umberto 1°”. U deshėn 5 ditė kurimi dhe mė pas i rikthyer nė Seattle, Cobain provoi pėrsėri mbas as edhe 1 jave: kėtė rradhė nė banjon e shtėpisė, me njė pistoletė kalibėr 38. Policia, e thirrur nga e shoqja, arriti tė ndėrhyjė nė kohė dhe sekuestroi njė arsenal tė vėrtetė lufte: 3 pistoleta me kalibra tė ndryshme, njė pushkė gjysmė-automatike dhe disa kuti municionesh. Kėtyre ditėve i pėrkasin “shėtitjet” prej endacaku tė Cobain nė Viretta Park. Kėrkon drogė, kėrkon dikė qė t’i gjejė njė armė. E shoqja dhe miqtė i luten qė tė ndėrmarri njė terapi kundėr drogės, ato tė manaxhimit tė tij kėrcėnojnė ta pėrjashtojnė nga Nirvana. Ai ėshtė i trullosur. Pranon qė tė futet nė njė klinikė rimarrjeje nė Marina tė Rey, nė Kaliforni, Por dy ditė mė vonė bėn tė humbin gjurmėt e tij. Njė detektiv privat e rigjen mė 3 prill dhe mė kot pėrpiqet ta risjelli nė klinikė: njėsoj e kotė ėshtė pėrpjekja e disa miqve qė e shoqėrojnė deri nė aeroportin e Seattle dhe prenotojnė pėr tė njė fluturim drejt Kalifornisė. Mė 4 prill dikush e senjalizon nė Los Angeles: Courtney Love nxitoi tė shkonte dhe i bie asaj piste nė mėnyrė tė dėshpėruar. Cobain nė tė vėrtetė ėshtė kthyer nė shtėpi, nė shtėpinė lluksoze tė Lake Washington Boulevard, tė blerė pak muaj mė parė pėr mė shumė se njė miljon dollarė. Nė vėnd tė pjesės qėndrore tė shtėpisė, shkon pėr t’u sistemuar nė njė dhomė afėr garazhdit, nė mes tė njė pylli tė vogėl bredhash. Ėshtė mbrėmja e 5 prillit te 1994-s, e martė. Larg nga gjithēka dhe nga tė gjithė, Cobain pėrtyp njė pėrzierje heroine dhe valiumi dhe me bojė tė kuqe shkruan njė letėr lamtumire tė cilėn e fsheh mė pas nė njė grumbull toke nė kėmbėt e njė vazoje. Ėshtė momenti i shumė pritur. Me kthjelltėsinė qė i ka mbetur, merr ndėr duar njė pushkė dhe qėllon veten nė kokė. Njė goditje fatale. Kurt i hoqi vetes jetėn duke rigjetur pastėrtinė e fėmijėrisė nė shkėlqimin e njė goditjeje pistolete…… thoshte nė njė nga kėngėt e tij: “shikoje shkėlqimin si vetėvrasje”. Kėshtu mbyllet historia e trishtė e njė tė riu 27 vjeēar qė hyri nė historinė e muzikės jo pėr gjestin e tij ekstrem, por pėr gjenialitetin e tij!!! Nga ai na ngelen vetėm disa kėngė dhe njė letėr lamtumire: Speaking from the tongue of an experienced simpleton who obviously would rather be an emasculated, infantile camplainee. This note should be pretty easy to understand. All the warnings from the punk rock 101 courses over the years. Since my first introduction to the, shall we say, ethics involved with independence and the embracement of your community has proven to be very true. I haven't felt the exitement of listening to as well as creating music along with reading and writing for too many years now. I feel guilty beyond words about these things. For example when we're backstage and the lights go out and the manic roar of the crowd begins it doesn't affect the way in which it did for Freddy Mercury who seemed to love and relish in the love and adoration from the crowd. Which is something I totally admire and envy. The fact is I can't fool you. Any one of you. It simply isn't fair to you or me. The worst crime I can think of would be to rip people off by faking it and pretending as if I'm having 100 % fun. Sometimes I feel as if I should have a punch in time clock before I walk out on stage. I've tried everything within my power to appreciate it, and I do. God, believe me I do but it's not enough.

I appreciate the fact that I and we have affected and entertained a lot of people. I must be one of one of those narcissists who only appreciate things when they're gone. I'm too sensitive. I need to be slightly numb in order to regain the enthusiasm I once had as a child. On our last three tours I've had a much better appreciation for all the people I've known personally and as fans of our music, but I still can't get over the frustration, the guilt and empathy I have for everyone. There's good in all of us and I think I simply love people too much. So much that it makes me feel too fucking sad. The sad little, sensitive, unappreciative, pisces Jesus man! Why don't you just enjoy it? I don't know. I have a goddess of a wife who sweats ambition and empathy and a daughter who reminds me too much of what I used to be.

Full of love and joy kissing every person she meets because everyone is good and will do her no harm. And that terrifies me to the point to where I can barely function. I can't stand the thought of Frances becoming the miserable self-destructive, death rocker that I've become. I have it good, very good, and I'm grateful, but since the age of seven I've become hateful towards all humans in general. Only because it seems so easy for people to get along, and have empathy. Empathy! Only because I love and feel for people too much I guess. Thank you all from the pit of my burning nauseous stomach for your letters and concern during the past years. I'm too much of an erratic, moody baby! I don't have the passion
anymore and so remember, its better to burn out than to fade away. peace, love, empathy.
Kurt Cobain
Frances and Courtney, I'll be at your alter.
Please keep going Courtney
For Frances
For her life which will be so much happier without me. I Love you. I love you!
Kurt
Kalojnė 3 ditė dhe asnjė nuk ka mė lajme nga Kurt Cobain: as Courtney Love, qė tė enjten 7 prill 1994, nė prag tė dėshpėrimit, rrezikon edhe ajo vdekjen pėr mbi dozė heroine nė njė hotel tė Century City, Los Angeles. Mė 8 prill, pak mė vonė orės 830 tė mėngjesit, njė elektriēist i ri i ngarkuar pėr tė sistemuar fijet pėr njė impjant alarmi nė shtėpinė e Lake Washington Boulevard shikon nga njė dritare atė qė i dukej njė manikin, i shtrirė nė mes tė njė rrėmuje tė madhe dhe njollash tė errėta. Kureshtar, hap derėn dhe gjen trupin e Cobain nė mes tė njė “liqeni” me gjak. Ėshtė shpėrfytyruar. Do tė duhet shqyrtimi i gjurmėve dixhitale pėr tė bėrė njohjen. Tė dielėn 10 prill, nė orėn 1700 tė pasdites, mė shumė se 5000 persona mbushin Seattle Center pėr njė lutje tė pėrmortshme tė organizuar nga komuniteti dhe nga disa radio tė vėndit. Njė prift shėrben ceremoninė, njė poet mik i Nirvana lexon punėt e tij. Courtney Love nuk ishte ndėr tė pranishmit,por dėrgon njė shirit dramatik i cili dėgjohet nga turma. Ėshtė lamtumira pėr tė shoqin, njė lamtumirė e dėshpėruar dhe plot me dhimbje. “Je njė bir kurve, Kurt Cobain. Dua qė tė gjithė tė ta thonė me zė tė lartė: bir kurve”. Pastaj lexon pjesė tė letrės sė lamtumirės tė shkruara nė pikė tė vdekjes dhe i alternon me fjalėt e saj, akoma sharje, ndaj ankesave. Ėshtė njė pjesė teatri e improvizuar dhe dėrrmuese, njė dialog dramatik me distancė. “Kur fiken dritat e skenės dhe Nirvana-t kthehen nėpėr dhoma dhe hiqet ulurima e egėr e turmės, nuk provoj asnjė emocion, jo si Freddie Mercury qė kėnaqej me atė dashuri, me dashurinė e fansave tė tij”. “E kujt i bėhet vonė, Kurt! Pusho sė qėni njė rockstar, atėherė, idiot.”. “Fakti ėshtė qė nuk mund tė bėj gjasme, do tė mė dukej krimi mė i keq – nuk mund tė tallem me tė tjerėt duke bėrė gjasme sikur jam mirė, sikur kėnaqem”. “Jo Kurt!Krimi mė i keq ėshtė qė ti vazhdove tė ishe njė rockstar kur urreje ta bėje, dreq. Mjaftonte tė thoje boll”. Turma ka mbetur pa fjalė, Courtney Love vazhdonte tė lexonte letrėn me zėrin si fantazmė, e pushtuar nga inati dhe dėshpėrimi. Fjalėt e fundit janė njė citim nga Neil Young: njė kėngė e vjetėr qė i kushtohet Sex Pistol, dhe kalorėsve tė tjerė tė asgjėsė tė epokave tė tjera. “Ėshtė mė mirė tė hahesh nga zjarri se sa tė zhdukesh dalėngadalė”. “Zot i madh! Kurt, je njė bir kurve!” “Paqe, dashuri, pasion.” Mė 1 nėntor 1994 doli albumi “Unplugged In New York”, i cili pėrmban 2 kėngė qė nuk ishin dėgjuar asnjėherė. Mė 1 tetor 1996 doli albumi live “From The Muddy Banks Of The Wishkah”, qė pėrmban performanca nga 1989 deri mė 1994. Mė 11 nėntor pritet qė tė dalė nė qarkullim fillimisht nė SHBA. njė vėllim prej 800 faqesh me fragmente nga 23 ditarėt e jetės sė Kurt-it: “Kurt Cobain: The Journals”. Brėnda nėntorit do tė qarkullojė njė compilation qė do tė pėrmbajė kėngėn qė nuk kishte dalė nė qarkullim “You know you’re right” dhe kjo do tė ndiqet mė pas nga njė set box me suksese tė Nirvana-ve si dhe njė album me regjistrime tė rralla. Ndonjėherė ndodh tė ndezėsh televizorin dhe, ndėrkohė qė figura bėhet e qartė, ndėrkohė qė format bėhen tė qarta, e gjejmė veten tė hedhur nė njė studio blu, nė kontakt me njė nga ato tipat e “njė mijė e njė mode”, tė ulur nė njė kolltuk tė fryrė trasparent. Ndėrkohė qė ky spektakėl lind nga njė ekran i errėt, tashmė tingujt e tė mrekullueshmes “Come As You Are” pėrhapen nė ajėr. Pėr fat tė keq, kur tabloja bėhet e qartė, ėshtė pothuajse e pamundur tė shikosh me mosbesim zhvillimin e fakteve, mimikat e njė prezantuesi qė ndoshta nuk di se ēfarė po prezanton. Gjestet e tij, tundja e duarve tė tij si nė njė video rap, i bėn hyrjen kėngės “About A Girl”, e marrė nga koncerti i 22 shkurtit nė Romė, e vetmia datė italiane e mitikėve Nirvana. Video ėshtė i prerė, i shitur me pjesė nė banakun e ndyrė tė ndonjė salle montazhi. Gjihēka ndodhi nė pak sekonda, nė atmosferėn surealiste qė fryn ndėrmjet rradhėve tė ēupėlinave qė qajnė nėpėr koncertet e backstreet boys. Nuk duam tė akuzojmė asnjė, dhe as tė ngulim dhėmbėt nė njė bisedė mbi cilėsinė e muzikės moderne, por asnjė nuk mund ta mohojė humnerėn e pamasė qė ndan artista si Freddie Mercury, Kurt Cobain, Jim Morrison nga debutuesit e rinj si tė sipėrpėrmėndurit B.B. ose grupe tė tjera si Five. Nuk na intereson, nė kėtė moment, tė hyjmė mė thellė nė bisedėn mbi grupe qė janė nė modė tani, por njė gjė rreth tė parėve e ndjej pėr detyrė ta them: Cobain ashtu si pak tė tjerė filloi tė shkruante muzikė sepse nė tė kishte gjetur sekretin e jetės sė tij, duke treguar atė qė kishte brėnda. Jo atė qė dinte qė njerėzit donin tė dėgjonin. Nė kėngėt e tyre n.q.s. dėgjohen me kujdes mund tė ndjehen emocione qė tashmė kanė humbur, janė zhdukur bashkė me ta, ndjesi qė nė njė farė mėnyre nuk na pėrkasin mė. Dhe duke mos qėnė mė tonat nuk kemi tė drejtė t’i pėshtyjmė sipėr dhe tė pėrpiqemi t’i shtrydhim sa akoma mund tė nxjerrim ndonjė lek. I duhemi respekt, por jo sepse ishin si prindėr pėr muzikėn, edhe pse edhe pėr kėtė do meritonin mirėnjohjen tonė, por sepse asnjėri prej tyre nuk arriti nė kompromise nė kėngėt e veta, asnjė blof, asnjė shtirje. Cobain pagoi sinqeritetin e tij me jetėn. Tani mos tė fillojmė kryqėzata tė padobishme kundėr vetėvrasjes, as unė nuk e pėrkrah atė gjest tė tijin dhe nuk do tė pėrpiqem tė gjejė pretekste pėr tė justifikuar vdekjen e tij, por pėr sa kohė ishte gjallė nuk pati gjė mė tė vėrtetė dhe tė sinqertė se sa muzika e tij. Prandaj n.q.s. sot gjithēka duhet tė jetė skllave e parasė dhe e konsumizmit, n.q.s. ligji ėshtė tė japėsh pėr tė marrė edhe nė muzikė, duke parė se idhuj tė rinj nga tė cilėt merren fitime tė mėdha ka, tė paktėn lini diēka nė tė cilėn tė vazhdojmė tė besojmė dhe respektoni atė i cili ka dhėnė thjesht pėr kėnaqėsinė e tė dhėnit.
Nirvana: Nė doktrinėn budiste termi pėrfaqėson zhdukjen e pasioneve dhe tė dėshirės pėr tė jetuar, njė kėrkesė e brėndshme ndaj natyrės sė dhimbshme dhe tragjike tė jetės. Nirvana-t pėrfaqėsojnė pėr vitet ’90 atė qė Beatles ishin pėr vitet ’60. Influenca e tyre nė rrethin e muzikės qe e pafundme, e barabartė vetėm me mundėsitė konkrete qė hapėn. Pa ata i gjithė rivlerėsimi i sotėm i underground dhe punk nuk do kishte ndodhur. Pa vrullin antikonformist tė stilit tė tyre, shumė realitete muzikore nuk do ekzistonin.
Diskografia:
Bleach – 1989, Sub Pop•
Nevermind –• 1991, Geffen
Incesticide – 1993, Geffen•
In Utero – 1993, Geffen•
• Unplugged in New York – 1994, Geffen
From The Muddy Banks Of Wishkah –• 1996, Geffen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jeta e Kurt Cobain Pjesa 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dejmon-fost :: Multimedia :: Muzika e Huaj-
Kėrce tek: