dejmon-fost

dejmon-fost


 
PortalPortal  ForumForum  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hollywood dhe Politika

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kurt Cobain

avatar

Numri i postimeve : 24
Location : In HELL
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Hollywood dhe Politika   Thu Feb 21, 2008 7:42 pm

Ka nisur pėrgatitja e ceremonisė pėr ēmimet Oskar, e cila do tė mbahet nė datėn 24 shhkurt. Por emrat e njohur tė filmit dhe industrisė kinematografike amerikane, janė tė pėrfshirė dhe nė jetėn politike tė vendit. Njė pjesė e tyre kanė shprehur haptazi preferencat dhe mbėshtetjen e tyre pėr kandidatėt presidencialė kėtu nė Shba. Ndėrkohė filmi me titull “Fool’s gold” qė nga dita e sotme, do tė jetė i pranishėm nė kinematė amerikane.

Pavarėsisht pėrgatitjeve tė ethshme pėr ēmimet Oskar, emrat hollivudianė janė tė pėrfshirė dhe nė garėn presidenciale nė Shtetet e Bashkuara. Mjaft prej emrave tė njohur tė industrisė amerikane tė filmit, kanė shprehur haptazi preferencat e tyre. Kėshtu George Cloney, kandidad pėr aktorin mė tė mirė me filmin “Michael Clayton”, shpreh mbėshtetjen e tij pėr Obamėn. Michael Moore, filmi i tė cilit i titulluar “Sicko” konkuron nė kategorinė e filmit mė tė mirė dokumentar, shpreh simpatinė e tij pėr Hillary Clinton, sė cilės i ka kushtuar dhe librin e tij tė parė me titull ”My forbiden love for Hillary”. Megjithatė ai ėshtė skeptik pėr votėn ndaj saj, pėr faktin qė ajo ka votuar pro luftės nė Irak.

Robert de Niro ėshtė njė tjetėr emėr i njohur i cili ėshtė pėrkrahės i senatorin e Illinoit Obama, krahas kėngėtarit Steve Wonder dhe figurės sė mirėnjohur tė televizionit amerikan Oprah Winfreyt. Nė njė takim elektoral qė kampi i Obamės zhvilloi pėrpara votimeve tė Super tė Martės, De Niro tha se Obama ėshtė pa eksperiencė pėr disa pėr tė qenė president, por ishte pikėrisht ky njeri qė ndonėse pa eksperiencė nuk votoi pėr ndėrhyrjen nė Irak. 2.
Kate Hudson dhe Mathew McConaughey sėrish bashkė nė nė tjetėr film komik me titull “Fool’s Gold”. Bashkėpunimi i tyre i parė titullohej “How to Lose a Guy in Ten Days”, i realizuar nė vitin 2003. Ky film u rendit ndėr mė tė ndjekurit nė Amerikė dhe grumbulloi njė rreth 106 milionė dollarėsh. Filmi “Fool’s gold” flet pėr njė tė apasionuar mbas kėrkimeve tė thesareve tė fshehura nėpėr botė . Ben( interpretuar nga McConaeghey) ėshtė mjaft i tėrhequr nga njė thesar i fshehur nė Spanjė. Ndėrsa gruaja e tij interpretuar nga Hudson, ka njė karrierė tė sajėn, bazuar tek puna qė bėn nė jahtin e njė milioneri amerikan.

Nė prag tė njė divorci, tė dy janė tė mendimit qė nėse gjejnė thesarin nė Spanjė, atėherė kjo mund tė rikthejė nė normalitet martesėn e tyre. Sot nė kinematė amerikane shfaqet premiera e kėtij filmi, ndėrsa qė nga fundi i marsit Fool’s Gold do tė jetė i pranishėm edhe nė Europė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hollywood dhe Politika
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dejmon-fost :: Arti dhe Kultura :: Kinematografija dhe Spektakli-
Kėrce tek: